Liczyć tak szybko, jak japońscy mistrzowie

Karol Sieńkowski z Siedlec – nauczyciel Zespołu Szkolnego w Cegłowie (mazowieckie), certyfikowany trener Japońskiego Związku Sorobanu, popularyzuje matematykę za pomocą sorobanu – japońskiego liczydła. Jest autorem książek i bloga o azjatyckiej metodzie obliczeń, a także założycielem szkoły Akademia Sorobanu działającej w Siedlcach i Warszawie. Z jego inicjatywy od 6 lat odbywają się Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie.

To tegoroczny finalista konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pan Karol jest autorem książek o sorobanie w tym „Sprawnie liczę na sorobanie” oraz „Zadań sorobanowych” o różnym stopniu trudności. Prowadzi też bloga o japońskim liczydle https://akademiasorobanu.pl/category/blog/. „W książkach i na blogu zdradzam trochę tajemnic japońskiego liczenia” – mówi. I dodaje, że wcześniej na polskim rynku wydawniczym była luka, jeśli chodzi o popularyzację wiedzy o sorobanie. Wkrótce ukaże się jego kolejna książka „Matematyka codzienności”, która zachęca do używania sorobanu podczas rozwiązywania zadań tekstowych związanych z codzienną aktywnością dzieci.

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80470%2Ckarol-sienkowski-i-soroban-liczyc-tak-szybko-jak-japonscy-mistrzowie.html?fbclid=IwAR3FHdo9Cpo4KaXXwFhbdRnSlhkbqmugeUubYglBg6ExZkQMrlm0PmmOtkA