Było… nie minęło. Cegłów 1863.

22 stycznia tego roku mija 156. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Odkopujemy materiał nagrany w 2013 roku w okolicznych lasach, wyemitowany później w TVP Info dotyczący leśnej mogiły powstańców styczniowych.

Po starciu pod Księżopolem Moskale starali się otoczyć oddziały pułkownika Kobylińskiego, lecz powstańcy przedarli się na Mazowsze. Do decydującej bitwy doszło pod Mińskiem Mazowieckim w listopadzie 1863 roku. Ekipa programu rusza do lasów w okolicach Cegłowa na poszukiwania miejsca pochówku bojowników.

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,ceglow-1863,12833506

W 1863 r. wojska rosyjskie przebywały w Mińsku Mazowieckim, Kałuszynie, Garwolinie i Żelechowie. Słabo rozwinięta w tym rejonie sieć dróg oraz liczne lasy i rzeki pozwalały na koncentrację powstańczych oddziałów. Przez cały 1863 r. i do połowy 1864 r. na tym terenie walczyły liczne oddziały powstańcze a jednym z nich był oddział pod dowództwem Kazimierza Kobylińskiego (razem z nim walczyli m.in. dwaj jego synowie Adolf i Konstanty), który odznaczał się jednolitym niebieskim umundurowaniem – do tego dochodziła niebieska czapka z trupią główką (znak litewskiej kawalerii).

4 listopada 1863 roku powstańcy stoczyli bitwę pod Mienią z rosyjską kolumną Stahl von Holsteina, w której zginął dowódca oddziału i około 50 powstańców. Mogiły powstańców pozostawały tam, gdzie miała miejsce potyczka z wojskami zaborcy. Tak było z mogiłami w okolicach Cegłowa jednak w latach 60-tych XX wieku, miejscowy leśniczy – komunista zaorał mogiły powstańcze, a że znajdowały się w lesie, z czasem pamięć o nich uległa zatarciu.

W 2013 r. dzięki miejscowym pasjonatom historii oraz pomocy ekipy programu „Było, nie minęło” z OTV Lublin z redaktorem Adamem Sikorskim, przy użyciu georadaru udało się zlokalizować jedną zbiorową i trzy pojedyncze mogiły.

źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/46925,ceglow-lesna-mogila-powstancow-styczniowych.html