Woda podczas treningu

Wszyscy wiemy, że bez wody nie można się obyć. Nawadnianie organizmu każdego dnia to konieczność. Są jednak sytuacje, gdy organizm potrzebuje jej znacznie więcej niż zazwyczaj. Tak jest podczas treningów i intensywnej pracy fizycznej.

Gdy podejmujemy wysiłek fizyczny lub umysłowy, towarzyszy temu natężenie procesów przemiany materii, a co za tym idzie wytwarza się dużo ciepła. Tym więcej, im większa intensywność wysiłku. Wytworzona ilość ciepła może nawet 10-krotnie przekroczyć wartości spoczynkowe. W przypadku, gdyby ciepło nie miało ujścia, to temperatura naszego ciała musiałaby się zwiększać o 1 stopień Celsjusza co 5-7 minut wysiłku. Aby temu zapobiec, nadmiar ciepła zostaje usunięty z organizmu za pomocą potu. Oczywiście na intensywność wydzielania potu wpływa też stopień nawodnienia organizmu, temperatura i wilgotność otoczenia, powierzchnia ciała i ubranie. Osoby pracujące lub trenujące podczas dużego upału mogą tracić nawet 1,5 do 2 litrów potu w ciągu godziny. Jeśli w tym czasie płyny nie zostaną uzupełnione, może to doprowadzić do odwodnienia oraz zaburzenia procesów termoregulacji.

Utrata wody już od 2% masy ciała daje objawy wzmożonego pragnienia i jest przyczyną obniżenia wydolności organizmu. Natomiast utrata wody o ponad 6% masy ciała sprawia, że z potem wydalane są też składniki mineralne i witaminy. Wtedy wydolność fizyczna i psychiczna spada jeszcze bardziej, opóźnia się czas reakcji, słabnie koncentracja i kojarzenie. Może to prowadzić nawet do problemów zdrowotnych. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej nawodnić organizm.

Podczas lekkiego wysiłku należy wypijać szklankę wody co 20-30 minut, a podczas intensywnego treningu cardio ponad litr wody w ciągu godziny. Mamy wtedy pewność, że nie dojdzie do odwodnienia, nawet jeśli bardzo mocno się pocimy. Jeśli jednak zapomnieliśmy o wodzie i czujemy pierwsze objawy odwodnienia (suchość w ustach, ból głowy), najlepszym środkiem nawadniającym będzie domowy napój „izotoniczny”.

Składniki:

• 1,5 litra wody,

• 1 łyżeczka miodu,

• sok z 1/2 cytryny,

• szczypta soli.

Wszystkie składniki dobrze wymieszać i pozostawić na kilka godzin. Taki napój doda energii i nawodni ciało jeszcze skuteczniej.

Istotne jest, by podczas wysiłku nie próbować uzupełniać płynów piwem, kawą, czy napojami z kofeiną, ponieważ może dojść do jeszcze większego odwodnienia i utraty wielu cennych makro i mikroelementów. Warto zrezygnować też z napojów gazowanych, gdyż dwutlenek węgla hamuje odczuwanie pragnienia.

Pamiętaj:

Bez względu na to, czy ćwiczysz na siłowni, czy w terenie, zawsze miej przy sobie wodę.

Im bardziej intensywny trening, tym więcej potrzebujesz wody.

Po intensywnym treningu lub w przypadku odwodnienia możesz zastąpić wodę napojem izotonicznym, najlepiej samodzielnie przygotowanym.

Nie wliczaj spożytej wody podczas treningu do całodziennego bilansu wody.

Dlaczego warto pić wodę, przeczytasz tutaj, a jak ją pić tutaj.

Podziel się:

Be the first to comment on "Woda podczas treningu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*